Jarosław Wrona

Jarosław Wrona

Jestem Tarnowianinem, urodziłem się w 1968 roku. Swoją przygodę z fotografią rozpocząłem w latach szkoły podstawowej. Przez wiele lat była to fotografia analogowa, gdzie na zdjęciach z tego okresu „zatrzymałem” najważniejsze z chwil swojego życia. Kupując w 2012 roku swój pierwszy aparat cyfrowy osobiście poczułem, że rozwój technologiczny nie zna granic. Jako fotograf amator miałem przyjemność obserwować niezwykle szybki proces rozwoju fotografii zachodzący w ostatnich 40tu latach. Co istotne podstawowe zasady nadal pozostają takie same, natomiast rozwój narzędzi jest niespotykany. Dominująca obecnie fotografia cyfrowa daje nowy, kreatywny wymiar pracy z obrazem, co mnie intryguje i interesuje. W wolnych chwilach odrywając się od codzienności, tej zawodowej, regularnej, ścisłej i logicznej, właśnie poprzez fotografię przenoszę się w równoległy wymiar, ten nieskalibrowany, trochę ulotny, nazywany artystycznym. Interesuje mnie fotografia artystyczna, fotografując z takim nastawieniem poszukuję ciekawej formy i piękna, starając się w fotografii zawrzeć coś więcej niż sam fakt. Co nie znaczy, że nie korzystam z przywilejów fotografii aby zachować chwile które umykają z czasem z pamięci. Inaczej mówiąc fotografia to moja największa pasja, dominująca nad pozostałymi zainteresowaniami.

 

Mój kontakt z Tarnowskim Towarzystwem Fotograficznym rozpoczął się wraz z organizacją przez  Tarnowskie Centrum Kultury, w 2018 roku, OtwARTej Pracowni Fotograficznej. W latach 2018 - 2020 uczestniczyłem w zajęciach grupy podstawowej i zaawansowanej. Pozostając w kontakcie z TTF, w sezonie 2021/2022 uczestniczyłem w warsztatach Akademia FIAP. Miałem przyjemność wziąć udział w dwóch wystawach zbiorowych. Pierwszą z nich była wystawa prezentująca tarnowski cmentarz żydowski pt. „Strażnicy Kirkutu” zorganizowana w 2020 roku. Druga to wystawa „TCK Akademia FIAP” zaprezentowana w Tarnowie w 2022 roku. Również w 2022 roku w Tarnowskim Centrum Kultury  miałem możliwość przedstawienia prac na swojej indywidualnej wystawie pt. „…. nie przeszkadzaj”. Ponadto brałem udział w wielu warsztatach fotograficznych, w tym mi.in.:

- warsztaty fotograficzne „PORTRET”; prowadzący – Robert Pranagal; 10.2021r.; TCK Tarnów   

- warsztaty „Studio nie jest straszne”; 12.2021r.; TCK Tarnów

- warsztaty „Studio nie jest straszne – praca z modelką, portret studyjny”; 06.2022r.; TCK Tarnów.

Nadal biorę udział w Otwartej Pracowni Fotograficznej. Od 2022 roku jestem członkiem Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego.