Janusz Małek

Janusz Małek

Urodziłem się w Tarnowie 13 września 1946 r. Posiadam wykształcenie średnie techniczne (technik-mechanik), żonaty, dwoje dorosłych wykształconych, samodzielnych dzieci - jednak są poza krajem.

Fotografuję od dziecka, kiedy to lustrzanka dwuobiektywowa Rolleiflex 6x6 mojego taty była niemal większa ode mnie. Klub "Zachęta" w Tarnowie dał początek artystycznym peregrynacjom i wstęp do technik fotografii kliszowej czarno-bialej i ciemni fotograficznej. Osoby, które wspominam z tamtego okresu to śp. Andrzej Czajka i Jurek Mazgaj. W tamtym okresie dwukrotnie brałem udział w wystawach klubu "Zachęta" w Tarnowie: krajobraz i portret, było to około 1970 roku.

Karierę  zawodową rozpocząłem w 1972 od pracy w tarnowskim MPK, w dziale szkód powypadkowych i kontroli technicznej. Kolejnym etapem był wyjazd do USA. Była to prawdziwa nowa szkoła fotografii - głownie slajdy, kolor oraz studia fotografii w NYC 34 Street przez 1 rok, tj. dwa płatne semestry. Wystawa indywidualna pt. "Nowe Spojrzenie" ("Young look") Greenpoint Brooklyn NY w 1977 roku, oraz w 1978 w New Jersey in Bergenfield; Bowla Bowla club, fotograficzny plener; indywidualnie. W USA byłem ponad dwa lata.

Powrót do Polski nie zaowocował fotografią na pokaz. W 1987 ponownie wyjechałem do Stanów Zjednoczonych, gdzie przebywałem ponad trzy lata. Po powrocie odwiedziłem takie miasta jak Londyn, Paryż, Rzym i Praga, bywając  w nich po kilka miesięcy. Członkiem TTF jestem od 2008, wziąłem udział w wystawie "Uśmiech Dziecka".

Janusz Małek

 

FB