Aktualności

Wystawa Strażnicy kirkutu"

2020-11-20

Wystawa Strażnicy kirkutu
„Strażnicy kirkutu” to wystawa fotografii uczestników Otwartej Pracowni Sztuk Wizualnych przy Tarnowskim Centrum Kultury, prowadzonej przez członków i przyjaciół Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Są to warsztaty dla początkujących i zaawansowanych adeptów tej sztuki artystycznej.
Autorami zdjęć są osoby w różnym wieku, o różnym stopniu znajomości sztuki fotograficznej. Przez dwa lata, podczas kilku spotkań plenerowych na tarnowskim cmentarzu żydowskim, grupa ta przygotowała interesujący materiał. Nie stawialiśmy żadnych ograniczeń w podejściu do tematu – liczyła się indywidualna interpretacja. Powstał spory zbiór fotografii, z których – jako komisarz – stworzyłem wystawę, mając świadomość, że jedynym punktem wspólnym jest tarnowski kirchoł, wspaniały zabytek kultury żydowskiej.
Zdjęcia są tak różne jak fotografowie, którzy je wykonali, przez co wybór i aranżacja wystawy były trudne. Mam nadzieję, że całość ukazuje urok tej nekropolii i jej niepowtarzalny klimat, a przy tym indywidualne spojrzenie poszczególnych autorów.
Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie, dla którego wystawa została stworzona, nadał projektowi tytuł – „Strażnicy kirkutu”. Okazało się, że niektórzy fotografujący dostrzegli strażników w starych drzewach, wyrastających wysoko ponad macewy czy ciasno otaczających je swymi konarami. Inni szukali tego sensu w postaci żywych stworzeń zadomowionych pośród nagrobków. Jeszcze inni – w kamieniach zostawianych przez odwiedzających na grobach, na znak pamięci…
A może prawdziwymi strażnikami tarnowskiego kirkutu są promienie słońca, które pozwalają zatrzymać czas w fotografiach?
Dariusz Kobylański
Komisarz wystawy
Foto: własność organizatora wystawy. Autorzy fotografii: Bogdan Litwora, Elżbieta Litwora, Marta Sysło, Michalina Madura – Motyka, Karolina Ruszel