Aktualności

Wystawa "Kształty Architektoniki" artysty fotografika Tomasza Sobczaka

2020-07-17

Wystawa

 

Na wystawie "Kształty Architektoniki", zorganizowanej w ramach 440-lecia Zamościa przez Zamojską Grupę Fotograficzną i Zamojski Dom Kultury w Morandówce, zaprezentowano fotografie artysty grafika Tomasz Sobczaka z Tarnowa (17.07.).


Otwarcia wystawy dokonał Mirosław Chmiel, prezes Zamojskiej Grupy Fotograficznej Grupa Twórcza oraz Janusz Nowosad, dyrektor Zamojskiego Domu Kultury. Na wernisaż wystawy zaproszenie przyjął Stanisław Orłowski, nestor zamojskiej fotografii i Andrzej Urbański, dyrektor Muzeum Zamojskiego.

 Jak powiedział otwierając wystawę "Kształty Architektoniki" Mirosław Chmiel, członek rzeczywisty i Artysta Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej (AFRP), członek Zarządu Fotoklubu RP, członek założyciel i prezes Zarządu Zamojskiej Grupy Fotograficznej Grupa Twórcza, wiceprezes Stowarzyszenia Kultura dla Zamościa - Tomasz Sobczak ma specyficzne spojrzenie na architekturę. Lubi fotografować architekturę i robi to dobrze. Dużo podróżuje i zawsze przywozi swoje oryginalne, ciekawe ujęcia. Jest to jego intrygujące spojrzenie na architekturę całego świata. O architekturze zrobił kilka wystaw. Kilka jego prac architektury zostało nagrodzonych na międzynarodowych konkursach fotograficznych.

 Wystawa "Kształty Architektoniki" ukazuje architektoniczne obiekty użyteczności publicznej przefiltrowane przez nieoczywiste spojrzenie autora. Zdjęcia pochodzą z lat 2016-2017 i były robione w różnych częściach świata. Dominują zdjęcia Chicago, ale występują też kadry z Hiszpanii, Sycylii czy Gibraltaru.

 Odkrywanie geometrii w architekturze to kolejny krok autora w poszukiwaniu wyzwań fotograficznych. Inny sposób widzenia, zdawałoby się zwykłych form, uwodzi widza. Swoją magią stara się go oczarować i zaprosić do wspólnego studiowania Kształtów Architektoniki.

* * *


Tomasz Sobczak artysta fotografik, pedagog. Mieszka i pracuje w Tarnowie. "Podróżował" przez różne dziedziny fotografii począwszy od fotografii ruchu, przez fotografię studyjną, w tym portret i akt, poprzez geometryczne spojrzenie na architekturę, po abstrakcję czy fotografię kreacyjną. Obecnie interesuje go miejsce fotografii w sztuce współczesnej. Jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych oraz kilkuset zbiorowych i pokonkursowych. Pełnił funkcję kuratora, animatora i organizatora wielu wystaw i przedsięwzięć kulturalnych. Dwukrotny laureat Stypendium Artystycznego Miasta Tarnowa. Otrzymał odznaczenia państwowe: Brązowy Krzyż Zasługi oraz Brązowy Medal za Długoletnią Służbę nadane przez prezydentów RP. Od ponad dekady pełni funkcję prezesa Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego, a w 2019 roku został członkiem zarządu Fotoklubu RP.

* * *


Zamojska Grupa Fotograficzna to grupa ludzi, których połączyły dwie rzeczy: zainteresowanie fotografią oraz mieszkanie w tak pięknym mieście jakim jest Zamość. ZGF skupia ludzi różnych profesji, w różnym wieku. Jest kontynuatorką działań "Zamojskiej Grupy Fotografików", powstałej w 1976 roku przy Wojewódzkim Domu Kultury w Zamościu. Grupa działa w ramach stowarzyszenia "Kultura dla Zamościa".

żródło: www.zamosconline.pl